Ženatý se závazky

Seriál Ženatý se závazky

Ženatý se závazkyŽenatý se závazky (Married... with Children) je americká televizní situační komedie (sitcom). 261 epizod (zahrnuty jsou úplně všechny odvysílané díly) rozdělených do 11 sérií byly postupně vysílány od 5. dubna 1987 do 9. června 1997 na televizní stanici FOX (americká televizní síť - majitelem je Rupert Murdoch, australský mediální magnát). 17. dubna 1997 bylo rozhodnuto FOXem, že seriál skončí. FOX už nechtěl dál vydávat 1,5 miliónu dolarů za jednu epizodu ve 12 sérii. Repríza seriálu je ale stále vysílána ve více jak 60 zemích světa včetně té naší a stále se těší ohromné oblibě. Pilotní epizoda byla vysílána 5. dubna 1987 v 8 hodin večer a byla ještě tu samou noc 3x reprízována. FOX vznikl jako konkurence proti tehdejším třem klasickým TV sítím NBC, ABC a CBS (to jsou ty originální americké názvy . FOX se od těchto sítí chtěl výrazně lišit a právě Ženatý se závazky byl prvních pár let jejich vlajkovou lodí.

Seriál je o bláznivé (a sem tam trochu přihlouplé rodince Bundových. Bydlí v Chicagu Illinois v jejich domečku a navzájem se nemají moc rádi. Celý seriál je parodií na harmonicky žijící rodiny v ostatních sitcomech (Plný dům, Krok za krokem, Cosby show a další) - pracovní název seriálu je totiž - "Not the Cosbys" - Žádní Cosbyové . Hlavním tématem celého sitcomu je sex, závist, "jak přijít co nejrychleji k penězům", prohry a (ne)úspěchy hlavních hrdinů. Producenti do malých rolí seriálu obsadili plno Playboy Playmates a ostatních krásných žen, aby tam bylo taky něco pěkného . Díky těmto "sličným děvám" seriál nikdy nevyhrál cenu EMMY.

V roce 1989 se jistá Terry Rakoltová z Detroitu rozhodla bojovat proti vysílání MwC, protože údajně ohrožuje rodinnou pohodu a morálku průměrných amerických rodin. Napsala dopis všem sponzorům MwC a zúčastnila se několika talkshow na podporu zákazu seriálu. Díky tomu Ženatý se závazky o několik sponzorů přišel, ale na druhou stranu zapůsobila zvědavost u lidí, kteří seriál ještě neznali a sledovanost se značně zvýšila. Od té doby producenti MwC posílají Rakoltové každé Vánoce košík s ovocem .

Jedna z epizod "Uvidíme se u soudu" (308) byla americkými cenzory shledána nevhodnou a proto nebyla v USA nikdy vysílána. U nás v České Republice a i v jiných zemích světa se však tento díl normálně vysílá.

Autoři seriálu jsou Ron Leavitt a Michael G. Moye. Dříve psali texty pro skupinu "The Jeffersons", která je mimochodem v jednom dílu Ženatého silně parodována . Autoři chtěli původně do role Ala obsadit Sama Kinisona a jako Peggy "Roseanne" (viz Jak měla vypadat rodinka Bundových), ale nakonec se rozhodli pro Eda O'Neilla a Katey Sagal. Dovedete si představit Roseanne jako Peggy? Já tedy ne . Sama Kinisona jste mohli vidět v roli anděla strážného v epizodě "It's A Bundyful Life (2.díl)" (413). V naší republice byly tyto dva díly spojeny v jeden vánoční speciál. Všichni rozhodně nepředpokládali takový obrovský úspěch, se kterým se Ženatý se závazky setkal. V desáté a jedenácté sérii to byl vůbec nejdéle vysílaný sitcom v americké televizi. Postupně se také zvyšoval počet dílů v sériích - od 13 epizod v první až po 26 v předposlední sérii. Producentem seriálu byla Columbia TriStar a natáčelo se v Sony Pictures Studios v Culver City, městečku asi 16 kilometrů jihozápadně vzdáleného od středu Los Angeles.

Den poté...

Po zrušení natáčení v červnu (1997) měli hlavní představitelé problém najít si novou hlavní roli v nějakém dobrém filmu či seriálu. Diváci si je totiž stále spojovali s postavami ze seriálu Ženatý se závazky. Vyjímkou byla pouze Christina Applegate, která téměř ihned po skončení MwC slavila velké úspěchy s jejím seriálem Jesse (vysílal se v letech 1998-2000) a hraní v nových filmech jí nečiní žádné problémy. Po roce 1999 se začal objevovat ve filmech i představitel Ala - Ed O'Neill (Sběratel kostí, 10th Kingdom...).

Ron Leavitt se podílel na vytvoření nového seriálu "Unhappily Ever After", který je Ženatému se závazky opravdu HODNĚ podobný. První epizoda byla vysílána 11. ledna 1995 na stanici WBN (Warner Bros Network). Většina režisérů a scénáristů přešla právě k tomuto seriálu. Taktéž někteří herci z MwC zde měli epizodní role. Na konci poslední epizody první série postava "Pan Floppy" popírá obvinění fiktivního diváka, že by "Unhappily Ever After" byl kopií Ženatého se závazky!

Zajímavosti

Fontána na začátku úvodní znělky je Buckinghamská fontána v Chicagském Grant Parku. Je to obří kopie Latonské fontány, která se nachází ve Versailles (Francie). Fontánu darovala v roce 1927 Kate Buckinghamová jako projev úcty svému bratru Clarencovi. Voda z ní vystřikuje až do výšky 90 metrů. Je v provozu od 1. května až do 1. října každoročně a od 21 do 23 hodin je osvětlována barevnými světly.

Úvodní píseň "Love and Marriage" zpívá Frank Sinatra, hudbu a slova složili Sammy Cahn a Jimmy van Heusen. Sinatra ji nahrál a nazpíval 15. srpna 1955.

V Německu byl natočen v roce 1992-93 remake Ženatého se závazky nazvaný "Hilfe, meine Familie spinnt". Nenabyl takové popularity jako jeho "originál" a byl brzy zrušen. A jak znám německé seriály, tak se ani moc nedivím .

Další remake se natáčí v Brazílii a jmenuje se A Guerra dos Pintos (Válka Pintů).

Parodie

Ženatý se závazky byl parodován například ve skvělém animovaneném seriálu Simpsonovi, který vysílá ČT1 v podvečer, a to hned 2x. První parodie je z epizody "Marge in Chains" (1993) a druhá pochází z epizody nazvané "Deep Space Homer" (1994).

Matt Groening musí mít zřejmě MwC docela rád, protože další parodie se objevila v jeho novém seriálu Futurama, přesněji v epizodě A Bicyclops Built For Two z roku 2000.

14. října 2001 měla premiéru epizoda "Technical Knockup" sitcomu Nikki, kde se nejenže objevila parodie na Ženatého se závazky, ale hostovali zde i Amanda Bearse jako Marcy a David Garrison jako Steve!

Existují také dvě pornografické parodie nazvané "Married with Hormones" a "Married with Hormones 2".

Thanks goin' to Andreas Carl and his Bundyology


Odkazy
 
 
Zajímavé odkazy
 

Scenebox.info - scene releases links

 
 

 
© 2008-2009 U nás najdete Seriály online, Seriály ke shlédnutí zdarma, Seriály online ke shlédnutí a Filmy online ke stažení zdarma.
TOPlist