Xena

Seriál Xena

Xena (Xena: Warrior Princess)

Xena: Warrior Princess je americký televizní seriál natočený na Novém Zélandu. Seriál je produkovaný společností Pacific Renaissance Pictures (vlastní ji Robert Tapert a Sam Raimi) společně s Universal Studios, která zařídila jeho distribuci. Xena se vysílala od roku 1995 do roku 2001 (v České Republice jste ji naposledy mohli shlédnout v srpnu 2003). Seriál vznikl jako odnož (tzv. spin-off) seriálu Hercules: The Legendary Journeys a mnoho postav se objevilo jak v Herkulovi, tak i ve Xeně.

Celý seriál je vlastně historická fantasy, odehrávající se (nejen) ve starověkém Řecku. Je však důležité upozornit, že není časově ohraničen, proto se v něm střetneme s různými orientálními, egyptskými i středověkými prvky. Seriál nám přibližuje dobrodružství udatné princezny bojovnice jménem Xena (Lucy Lawless), která bojuje s vlastní minulostí a snaží se napravovat své hříchy. Xenu během jejího putování doprovází Gabriela (Reneé O'Connor), mladá dívka, která se stane nejlepší přítelkyní právě Xeny. Z Gabriely se postupem času stává sebevědomá žena a její charakter se naplno vyvíjí.

Xena: Warrior Princess si půjčuje jména i témata z různých mytologií po celém světě (opírá se především o tu řeckou), a tyto mytologie a především zápletky jednotlivých epizod si upravuje podle potřeby. Historické osobnosti a události z různých časových epoch a mýtů se často v seriálu objevují, zatímco Xeně a Gabriele jsou mnohdy připisovány důležité historické události. Hlavní dvojice se tak setkává s Homérem či Helenou Trojskou, ale i s Cézarem. Právě mix těchto různých období a mytologických prvků udělal z Xeny kultovní seriál konce 90. let. Zároveň byla Xena jedna z mála show, která se dostala mezi fanoušky pomocí internetu - lidé tak mohli okamžitě diskutovat o aktuálních věcech týkající se seriálu. Fandom Xeny je proto stále živý i v současné době.

Co se týče žánrů, najdeme v Xeně opravdu od každého něco - v jedněch epizodách vrcholí drama, zatímco v dalších probíhá komedie od začátku do konce - bizardní epizody, epizody plné akce nebo zaměřené na dobrodružství. Ačkoliv se Xena zdánlivě odehrává v antické době, témata jsou v zásadě nadčasová: přijmutí zodpovědnosti za svoje skutky, cena lidského života, osobní svoboda a obětování se, přátelství. Jak již bylo zmíněno, žánrů je v seriálu hned několik, proto se fanoušci dočkali i dvou muzikálních epizod. Skvělou hudbu pro všechny epizody vytvořil skladatel Joseph LoDuca, jenž za svůj výkon v roce 2000 obdržel cenu Emmy, a my se tak můžeme těšit alespoň ze šesti vydaných soundtracků.

Kromě hlavních postav Xeny a Gabriely se v seriálu objevuje několik desítek dalších charakterů, které se v průběhu všech řad objevují. Za všechny jmenujme: bůh války Áres (Kevin Smith), Alti (Claire Stansfield), Callisto (Hudson Leick), Virgil (William Gregory Lee), Autolycus (Bruce Campbell), Eli (Tim Omundson) a Joxer (Ted Raimi).

Znělka seriálu, kterou složil výše uvedený Joseph LoDuca, vychází z tradiční bulharské písně Kaval Sviri, a nazpíval ji ženský sbor Le Mystere Des Voix Bulgares. V seriálu Hercules: The Legendary Journeys, epizodě Unchained Heart (ve které se Xena poprvé objeví), je původní verze Kaval Sviri použita ve scéně, kdy Xena přijíždí do bitvy.


Odkazy
 
 
Zajímavé odkazy
 

Scenebox.info - scene releases links

 
 

 
© 2008-2009 U nás najdete Seriály online, Seriály ke shlédnutí zdarma, Seriály online ke shlédnutí a Filmy online ke stažení zdarma.
TOPlist